Jaka jest dobra mata do ćwiczeń na panele?

Bez względu na to, gdzie trenujemy, odpowiednia mata do ćwiczeń na panele może się przydać. Dobrej jakości sprzęt i akcesoria sprawiają, że trening staje się efektywniejszy i bezpieczniejszy. Jak zatem wybrać dobrą matę dla siebie?

Sprawdź także informacje o panelach laminowanych tutaj: https://magazynremont.pl/panele-laminowane

Mata do ćwiczeń na panele – rodzaje

W sklepach można znaleźć ogromny wybór akcesoriów i sprzętu dla osób ćwiczących. Czasami aż trudno zdecydować, która mata do ćwiczeń na panele będzie najlepsza. Istotne jest jednak to, by umieć odróżnić poszczególne maty. Dzięki temu nie będziemy musieli niepotrzebnie przepłacać za specjalistyczne akcesoria, które mogą nie spełniać naszych oczekiwać, gdyż będą służymy innym celom.

Dostępne rodzaje mat:

 • Gimnastyczna – są największe i najgrubsze, gdyż służą różnego rodzaju ćwiczeniom. Mają za zadanie zabezpieczyć osobę, która z nich korzysta. Przeważnie wykorzystuje się je do ćwiczeń rehabilitacyjnych, korekcyjnych oraz akrobatycznych.
 • Tatami – tworzy się je z wytrzymałych tworzyć syntetycznych. Są przeznaczone głównie do treningów wschodnich sztuk walki
 • Ochronne – służą przede wszystkim temu, by niektóre przyrządy do ćwiczeń nie ślizgały się po podłodze. Dodatkowo zabezpieczają samą podłogę oraz tłumią dźwięki.
 • Do jogi – są zdecydowanie najcieńsze (przeważnie mają grubość 2,5-3,5 mm). Ich jedynym zadaniem jest zadbanie o to, by się nie poślizgnąć podczas ćwiczeń jogi.
 • Treningowe – służą głównie ochronie przed poślizgnięciem się, zimną podłogą, otarciami, stłuczeniami. Dlatego wykorzystuje się je podczas większości ćwiczeń.

W przypadku tego, jaka będzie najlepsza mata do ćwiczeń na panele, to wiele zależy od samego treningu. Jeśli chodzi o zabezpieczenie jej przed uszkodzeniem przez przyrządy, najlepiej postawić na ochronne maty. W innym sytuacjach stawiamy głównie na rodzaj wykorzystania maty.

Przeczytaj również:  Sport a zdrowie – jak badać krew, żeby ćwiczyć bezpiecznie

Najczęściej korzysta się jednak z mat do jogi oraz treningowych. Pierwsza służy do wykonywania ćwiczeń z jogi, porannych medytacji. W przypadku drugiej można mówić o większej uniwersalności. Dlatego najlepiej się na nią zdecydować, gdy nie do końca wiemy jeszcze, w jakim celu chcemy z niej korzystać.

Idealna mata do ćwiczeń na panele

Każda dobra mata do ćwiczeń na panele powinna spełniać następujące warunki:

 • Wygodna – powinna się ją łatwo rolować i przenosić. Dodatkowym plusem są ściągacze.
 • Ładna – dzięki temu ćwiczenie na niej będzie samą przyjemnością.
 • Łatwa w utrzymaniu w czystości – z gładkiego materiału, który można łatwo przetrzeć lub w razie potrzeby wyprać.
 • Uniwersalna – zarówno do zwykłych ćwiczeń, jak i jogi
 • Wykonana z materiałów ekologicznych – np. kauczuku

Mata do ćwiczeń na panele – najważniejsze cechy

Każdy powinien dobrać odpowiednią matę do siebie. Wiele zależy od tego, jakiego typu ćwiczenia zamierzamy wykonywać. Jeśli zastanawiamy się, jaka mata do ćwiczeń na panele będzie odpowiednia, zwróćmy uwagę na:

 • Wymiary – chodzi przede wszystkim o to, by ciało się na niej mieściło. Przeważnie wybiera się maty 200×100 lub 200×120 cm
 • Grubość – przeważnie maty mają grubość 5-6 mm. W przypadku ćwiczeń z jogi lub bardziej rekreacyjnych można zdecydować się na cieńszą wersję. Dla ćwiczeń fitness lub takiego, który wymaga szczególnej amortyzacji, lepiej zdecydować się na grubszą wersję. Najważniejsze jest to, by mata pozwalała na jak najwygodniejsze trenowanie.
 • Materiał – istotne jest to, by materiał można było prać w pralce. Podczas każdego treningu mata ma styczność z bakteriami z podłogi i spoconego ciała. Dlatego konieczne jest regularne dbanie o nią.
 • Przyczepność – bez względu na rodzaj treningu konieczne jest zapewnienie pełnego zabezpieczenia. Dlatego mata do ćwiczeń na panele musi mieć dobrą przyczepność i nie przesuwać się podczas wykonywania ćwiczeń.
 • Elastyczność – jeśli chcesz korzystać z maty przez lata, to musi być ona elastyczna i odporna na częste rolowanie.
 • Cena – nie jest to najważniejsza kwestia, ale także nie jest bez znaczenia. Czasem jednak za lepszą jakość trzeba będzie więcej dopłacić.
Przeczytaj również:  Rankingi ligowy UEFA – jak liczony jest współczynnik?

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie te czynniki, uda nam się znaleźć idealną matę dla siebie.

Dodaj komentarz