Jak zacząć biegać od zera?

Duża część osób chce zacząć uprawiać jakiś sport, najczęściej jest to po prostu bieganie. Jak każdy wie, bieganie jest to sport, który spala dużo kalorii i nie potrzeba do niego żadnego sprzętu. Wysokie cele, podniecenie i szybkie efekty, o których sobie marzymy, nie są wcale takie łatwe do osiągnięcia. Spora część osób zaraz po pierwszym tygodniu nie wytrzymuje w tym reżimie treningowym, ponieważ źle zaczęli i nie mają już energii, do tego by dalej biegać i czekać na efekty. Dzisiaj przedstawię wam, jak zacząć biegać „od zera” i nie wypalić się po pierwszym tygodniu. 

Zacznij od małych dystansów

Nie jesteś maratończykiem, który musi biegać jak najwięcej. Osoby początkujące powinny zaczynać od takich dystansów, w których czują się dobrze, nic na siłę. Można na przykład zabrać na krótkie bieganie swojego pupila. Nie jeden pies jest amatorem biegania ze swoim właścicielem. Zwłaszcza psy, które potrzebują sporo ruchu, np. setery irlandzkie. Mając małe doświadczenie i biegając za dużo można po prostu nabawić się kontuzji, która wykluczy was z biegania na kilka dni, albo co gorsza kilka tygodni. Układ kostno – stawowy jest nie przystosowany to dużych obciążeń, więc trzeba zaczynać z głową, by cieszyć się zdrowiem na długo. Jeżeli nigdy nie byliście osobami aktywnymi, nie zdziwcie się, że po pierwszych treningach będziecie odczuwać bóle mięśniowe, które z czasem zamienią się w przyjemne zmęczenie. Jest to proces, którego nie da się uniknąć i każdy z nas przez niego przechodził. 

Jakie cele powinni stawiać przed sobą początkujący biegacze? 

Zaczynając biegać, na pewno każdy z nas ma w głowie jakiś cel. Jedni chcą zgubić „oponkę”, niektórzy zdecydowali się na prowadzanie zdrowego stylu życia, a jeszcze inni robią to z zamiłowania do sportu. Każda z tych osób, nie ważne czy jest początkująca, czy nie – musi stawiać sobie cele na każdy trening. Dobrym założeniem będzie, że „dzisiaj przebiegnę więcej niż wczoraj” . Takie cele pokażą Ci, że z dnia na dzień robisz progres i będą motywowały Cię do dalszego działania. Do tego pokażą, że wygrałeś z samym sobą, gdy tylko zrealizujesz te założenie. Jest to bardzo inspirujące do dalszego biegania. Oczywiście nie musisz progresować codziennie, możesz to zrobić np. co dwa, trzy treningi – to w zupełności wystarczy. 

Przeczytaj również:  Medale biegowe na zamówienie - wyjątkowe nagrody dla biegaczy

Bieganie w grupie, czy samemu? 

Z pewnością bieganie w grupie jest ciekawsze niż samemu, wtedy, gdy każdy z nas jest na podobnym poziomie. Osoba, która staruje w maratonach nie znajdzie niczego ciekawego w bieganiu z osobą początkującą i na odwrót. Biegając w grupie możemy motywować się nawzajem do działania oraz przekraczania kolejnych kilometrów. Biegając w grupie, nie starajcie się do nikogo porównywać, każdy ma inne doświadczenie na temat biegania i nie należy przejmować, jeśli jesteśmy słabsi. Startując, ustalcie razem tempo, którego będziecie się trzymać i starajcie się go nie zmieniać. Nagła zmiana tempa podczas biegania powoduje większe zmęczenie, niż bieganie w tempie jednostajnym. 

Zadbaj o dobre buty i strój

Bieganie nie jest sportem do którego potrzeba sporej ilości sprzętu, ale warto zaopatrzyć się w dobrej jakości buty z amortyzacją, które będą pochłaniać nierówności na drodze. Buty muszą być wygodne i nie powinny przeszkadzać w trakcie biegu. Zadbaj także o to, by były w miarę możliwości lekkie, oraz dopasowane do stopy – sprawi to, że łatwiej będzie stawiało nam się kolejne kroki. Bardzo ważnym elementem jest także wygodny strój. Nie możemy skupiać się na tym, że coś nas uwiera, lub przeszkadza. Należy unikać odzieży bawełnianej, która bardzo szybko stanie się mokra i będzie mogła powodować podrażnienia na naszej skórze. W zimowe dni szybko będzie tracić swoją temperaturę, przez co będzie nam zimno podczas biegu. W chłodniejszym okresie warto zaopatrzyć się w odzież termiczną, która bardzo dobrze ogrzeje nasze ciało i przyjemność podczas biegu z pewnością będzie większa, niż była w zwykłych ubraniach. 

Nawodnienie 

Podczas biegania nasze zapotrzebowanie na płyny wzrasta diametralnie. Duża część osób po bieganiu jest znacznie odwodniona i nie zdaje sobie z tego sprawy. Warto na swój trening wziąć ze sobą małą butelkę wody, która pomoże nam zostać na dobrym poziomie nawodnienia. Warto również wspomnieć o tym, że z każdym procentem odwodnienia, nasza wytrzymałość i siła spada. Chcąc robić postęp nie powinniśmy utrudniać sobie tego w ten sposób, tylko brać na swój trening małą butelkę wody i pamiętać o tym, by się odpowiednio nawadniać. 

Przeczytaj również:  Bieganie z psem? Oto rasy czworonogów, które najbardziej to lubią

Dodaj komentarz