Jak podkręcić metabolizm – 5 skutecznych sposobów

Metabolizm to procesy chemiczne zachodzące w organizmie prowadzące do wytworzenia energii. Na tempo przemiany materii wpływa wiele czynników. W tym artykule dowiesz się, od czego ono zależy i jak podkręcić swój metabolizm.

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z guaranafitness.pl

1. Aktywność fizyczna

Jedną z najbardziej znanych i skutecznych metod na podkręcenie metabolizmu jest ruch. Wysiłek fizyczny reguluje gospodarkę hormonalną, a więc przyspiesza i reguluje naszą przemianę materii. Aktywność fizyczna pozwala zwiększyć spoczynkowy wydatek energetyczny oraz wzrost utleniania tłuszczów. Dobrze dobrane treningi pozwalają zbudować większą masę mięśniową, i tym samym prowadzą do zwiększenia zapotrzebowania energetycznego w organizmie. Szczególnie rekomendowane są tak zwane ćwiczenia tlenowe, jak pływanie czy jazda na rowerze, podczas których dotleniane są wszystkie mięśnie i narządy. Jednocześnie przyspieszają one metabolizm nawet o kilkadziesiąt procent.

2. Prawidłowe odżywianie i picie wody

Dobrze zbilansowana dieta wpływa korzystnie na naszą przemianę materii. Ważne jest, aby zwracać uwagę na jakość posiłków oraz regularność ich spożywania. Należy także zatroszczyć się o utrzymywanie poziomu cukru na stałym poziomie oraz ograniczyć spożywanie soli.

Nie będzie niczym zaskakującym, iż woda jest nam niezbędna do życia. Pełni wiele ważnych funkcji w organizmie:

  • reguluje temperaturę ciała,
  • wspomaga procesy trawienne,
  • usuwa szkodliwe toksyny,
  • nawilża skórę,
  • chroni narządy przed uszkodzeniami.

Badania dowodzą, że gdy pijemy około dwie szklanki wody dziennie, to możemy podkręcić swój metabolizm o 30%. Pijąc 2 litry wody dziennie, możemy zwiększyć wydatek energetyczny o około 100 kcal.

3. Białko w diecie

Jednym z najważniejszych składników odżywczych w diecie człowieka jest białko *zaraz obok węglowodanów oraz tłuszczy).  Mówi się, że białko pozwala podkręcić metabolizm i zmniejsza uczucie głodu. Ponadto, reguluje aktywność niektórych hormonów. Stwierdzono, że w wyniku wysokiego spożycia białka następuje wzrost stężenia hormonów takich jak GLP-1, cholecystokinina czy peptyd YY. Oprócz tego obniża poziom greliny (hormon „głodu”). Aby strawić białka, nasz organizm wykorzystuje stosunkowo dużo energii, a więc przypisuje się im wysoki efekt termiczny. Wysokie spożycie białka może się wiązać także ze spaleniem dodatkowo od 80 do 100 kalorii na dzień.

Przeczytaj również:  Jak zacząć odchudzanie z cateringiem dietetycznym?

4. Przyprawy

Jak wiemy, przyprawy są ważnym elementem w każdej kuchni. Nadają daniom odpowiedniego smaku i aromatu. Mało kto natomiast wie, jak dobroczynne działanie mają przyprawy na nasze zdrowie. Między innymi, przeciwdziałają nowotworom mają działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Niektóre z nich mają wpływ na podkręcenie metabolizmu. Należą do nich papryczka chilli i imbir. Warto wspomnieć, że zarówno kapsaicyna zawarta w chilli, jak i imbir hamują apetyt.

5. Dobry sen

Jak się okazuje, to, jak się wysypiamy, również ma wpływ na tempo naszej przemiany materii. Udowodniono, że zaburzenia snu często prowadzą do zwiększenia masy ciała, a co za tym idzie, zwiększają ryzyko nadwagi i otyłości. Ponadto, zbyt mała ilość snu zwiększa spożycie żywności. Ma to związek z tym, że organizm potrzebuje więcej energii do utrzymania dłuższego czuwania – jest to fizjologiczna adaptacja organizmu. Bezsenność może prowadzić do zmniejszenia stężenia leptyny – tzw. hormonu „sytości”, a zwiększa natomiast poziom greliny, czyli hormonu „głodu”. Badania pokazują, że osoby przesypiające odpowiednią ilość godzin cieszą się szybszym tempem metabolizmu.

Są to jedne z ważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy podkręcić metabolizm. Jego tempo zależy od naszej aktywności fizycznej, diety, ilości pitej wody oraz jakości snu. Na przemianę materii wpływ mają także wiek, wzrost, płeć oraz problemy hormonalne. Jeśli pojawiają się choroby związane z hormonami, należy zadbać o regularne badania, dobrze dobrane leki i zdrowy tryb życia, co korzystnie wpłynie na tempo metabolizmu.

Dodaj komentarz