Czy można ćwiczyć z zakwasami i czym one są?

Nieodłącznym elementem treningu są zakwasy. Dla jedynych są one przyjemne, dla innych wręcz przeciwnie. Występują one zazwyczaj kilka dni po obfitej jednostce treningowej. Czy można ćwiczyć z zakwasami? Czym one są? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz, w poniższym tekście. Jego przeczytanie zajmie ci dosłownie kilka minut.

Czym są zakwasy?

Zakwasy są efektem ubocznym wykonanego przez nas treningu. Trening ten może być treningiem siłowym lub biegowym. Zakwasy nie są niczym groźnym. Jest to normalna kolej rzeczy w ludzkim organizmie po odbytej jednostce. Jest to powszechnie nazywane opóźnioną bolesnością mięśni. Zakwasy pojawiają się zazwyczaj w ciągu 6-8 godzin po ukończonej aktywności fizycznej. Odczuwamy je w naszym ciele przez pewien czas, a mianowicie od 24 do 48 godzin. Pojawiają się one po pierwszym treningu od dłuższego czasu lub po bardzo intensywnej i wycieńczającej jednostce treningowej.

Czy zakwasy są powodem do zmartwienia?

Zakwasy absolutnie nie są powodem do zmartwienia. Są one normalną reakcją organizmu na ciężki trening. Mięśnie podczas ćwiczenia ulegają drobnym uszkodzeniom, aby następnie mogły się odbudować i prawidłowo rosnąć. Im cięższy trening, tym większe uszkodzenia mięśni. Co za tym idzie uczucie zakwasów po bardziej wymagającej jednostce będzie większe. Należy pamiętać, że są one oznaką prawidłowo odbytego treningu. Trzeba też w razie ich wystąpienia spożyć wartościowy posiłek i zregenerować odbudowujące się mięśnie, aby te miały optymalne warunki do pełnego rozwoju.

Czy można ćwiczyć z zakwasami?

Jak wcześniej uwzględniliśmy, zakwasy nie są szkodliwe i nie oznaczają, że coś jest nie tak z naszym ciałem. Czy można ćwiczyć z zakwasami? Nie ma na to żadnych przeciwwskazań. Najlepsze co możesz zrobić na zakwasy to trening regeneracyjny. Jakie niesie on za sobą korzyści? Przede wszystkim nasze samopoczucie się polepszy. W końcu skoro mamy zakwasy to musimy uprawiać sport co daje nam satysfakcję. Oprócz dobrego samopoczucia lekkie ćwiczenia regeneracyjne mogą oferować inne korzyści zdrowotne. Mianowicie trening regeneracyjny pozwoli na szybsze zwalczenie bolesnych zakwasów oraz przyspieszy proces wzrostu mięśni, na czym części z nas zależy w głównym stopniu. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się też spacery lub  jazda na rowerze, które prowadzą do większego pompowania krwi przez mięśnie. Ten wzrost przepływu krwi może pomóc w szybszym wyzdrowieniu z bólu. To znaczy, o ile nie przeciążasz bardziej ani nie obciążasz mięśni. Ćwiczenia regeneracyjne mogą nawet oferować te same korzyści, co masaż. Jeśli szukasz skutecznego sposobu na zakwasy wypróbuj tego:

 • Rozciągnij obolałe mięśnie.
 • Wykonaj lekkie ćwiczenia oporowe, takie jak treningi wzmacniające mięśnie rdzenia.
 • Wykonaj ćwiczenia cardio o niskiej intensywności, takie jak chodzenie lub pływanie.
Przeczytaj również:  Kontuzja kolana — najważniejsze informacje

Jakie są zagrożenia?

Delikatne ćwiczenia regeneracyjne mogą być korzystne. Ale przetrenowanie może być szkodliwe, a nawet niebezpieczne dla twojego zdrowia. Jeśli wystąpią następujące objawy, ważne jest, aby zrobić sobie przerwę w ćwiczeniach i pozwolić organizmowi odpocząć.

 • zwiększone tętno spoczynkowe.
 • depresja lub zmiany nastroju.
 • zwiększona ilość przeziębień lub innych chorób.
 • wystąpienie kontuzji.
 • ból mięśni lub stawów.
 • ciągłe zmęczenie.
 • bezsenność.
 • zmniejszony apetyt.
 • pogorszenie wyników sportowych lub niewielka poprawa, nawet po odpoczynku.

Jak uniknąć zakwasów?

Aby zapobiec zakwasom ochłodź się po ćwiczeniach. W przeciwieństwie do rozgrzewki, podczas odpoczynku stopniowo obniżasz tętno i przywracasz organizm do stanu spoczynku. Rozciąganie powinno pomóc w usunięciu kwasu mlekowego z organizmu. Kwas mlekowy gromadzi się podczas ćwiczeń i może powodować uczucie pieczenia w mięśniach. Wyczyszczenie go pozwoli ci szybciej wrócić do poprzedniego poziomu podczas następnego treningu. Możesz również użyć wałka piankowego potocznie zwanego rollerem, aby uwolnić napięcie po ćwiczeniach.

Dodaj komentarz