Jak dbać o cerę trądzikową podczas intensywnych treningów? Czy aktywny tryb życia pomaga w leczeniu? 

Skóra trądzikowa jest wrażliwa i podatna na podrażnienia. Wymaga nie tylko dużej ostrożności na co dzień, ale także starannej pielęgnacji. Podczas intensywnych treningów jest narażona na pot i otarcia. Dowiedz się, jak ją odpowiednio zabezpieczyć!

Jakie są najczęstsze przyczyny trądziku?

Analizując sposoby na trądzik, zarówno te domowe, jak i bardziej profesjonalne, najpierw należy upewnić się, jakie podłoże mają posiadane zmiany skórne. 

W zależności od wieku, typu skóry oraz prowadzone trybu życia, zaskórniki i wypryski widoczne na twarzy lub plecach mogą mieć różnorodne źródło. U bardzo wielu osób jest to kwestia hormonalna. Niemniej jednak niemowlęta, młodzież i kobiety w ciąży borykają się z wypryskami z powodu innych nieprawidłowości w pracy układu hormonalnego. Nie można tego ujednolicać. 

Część zmian trądzikowych wynika z łojotoku lub problemów z nieprawidłowym rogowaceniem naskórka. W efekcie zapchane zostają mieszki włosowe, sebum nie znajduje ujścia i pojawia się stan zapalny. U niektórych osób problemem jest natomiast stosowanie zbyt silnie oczyszczających i wysuszających środków. Podrażniona skóra w odruchu obronnym będzie wydzielała nadmierną ilość łoju, co może dać podobne efekty. 

Czasem zmiana pielęgnacji, wdrożenie odpowiednich kosmetyków oczyszczających czy złuszczających w zupełności wystarczy, aby poprawić wygląd i kondycję cery. 

Zasady pielęgnacji skóry z niedoskonałościami

Przygotowana przez specjalistów „mapa twarzy trądzik” wskazuje na możliwe przyczyny zmian widocznych na poszczególnych fragmentach twarzy. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji.

Czasem konieczne może okazać się przeprowadzenie dodatkowych badań lub wdrożenie lepiej zbilansowanej diety. 

Przeczytaj również:  Zwolnienie L4 – ile może trwać?

Niezależnie jednak od typu trądziku, warto pamiętać o delikatnym oczyszczaniu oraz prawidłowym nawilżaniu. Warto także regularnie złuszczać martwy naskórek.

Jak dobrać odpowiedni strój do ćwiczeń, borykając się z trądzikiem na plecach?

Trądzik jest chorobą dermatologiczną, która może objawiać się zmianami nie tylko w obrębie twarzy, ale również na plecach, ramionach i dekolcie. Z tego względu warto odpowiedzialnie wybierać ubrania mające bezpośredni kontakt z ciałem. 

W przypadku odzieży sportowej jest to szczególnie istotne, ponieważ podczas treningów skóra się poci i mocniej ociera o tkaninę. Kluczową kwestią jest rodzaj użytego do produkcji materiału. Najlepiej, aby był on naturalny i oddychający. Dobrze sprawdzają się także specjalistyczne tkaniny sportowe. 

Warto dodatkowo zadbać także o dość luźny krój. Nie przy każdej dyscyplinie jest to możliwe, ale im rzadziej ubranie będzie ocierało skórę ze zmianami trądzikowymi, tym lepiej. 

W jaki sposób chronić skórę trądzikową podczas treningów na świeżym powietrzu?

Skóra każdego typu podczas zajęć na świeżym powietrzu powinna być odpowiednio zabezpieczona. Przez cały rok należy pamiętać o kremach z wysokim filtrem, a zima również o środkach ochronnych. W miesiącach wyjątkowo chłodnych najlepiej jest sięgać po preparaty o niskiej zawartości wody. 

W przypadku cery trądzikowej bardzo istotną kwestią jest skład taki kosmetyków. Nie mogą przyczyniać się one ani do podrażnień, ani nie mogą zapychać porów. W tym celu warto sięgać po produkty o prostym składzie, bez niepotrzebnych aromatów oraz barwników. Niezaprzeczalnie należy unikać także kosmetyków zawierających alkohol. 

Czy zajęcia na basenie lub siłowni są bezpieczne przy silnym trądziku?

Trądzik obejmuje zwykle zmiany bakteryjne. Pojawia się w nich treść ropna, która z łatwością roznosi się po całej twarzy. Intensywne treningi, kontakt z potem innych osób może zaognić te zmiany. 

Niemniej jednak z zachowaniem ostrożności oraz odpowiedniej higieny zarówno przed, jak i po treningu, nie ma żadnych przeciwwskazań. Odpowiedzialna aktywność fizyczna może wspomóc pozbywanie się toksyn z organizmu, a także poprawić pracę układu krążenia. 

Przeczytaj również:  Ciąża – dbanie o zdrowie, powrót do formy i sylwetki

Dodaj komentarz