Problemy suchej skóry – charakterystyka, skuteczne zapobieganie

Sucha skóra może mieć bardzo różne przyczyny, od poważnej choroby po nieprawidłową pielęgnację. W dalszej części artykułu znajdziesz wszystkie informacje na temat tego rodzaju cery i odpowiedniego dbania o nią. 

Posiadacze suchej skóry na co dzień stają przed wieloma wyzwaniami. Uczycie ściągnięcia, zaskórniki, czy przebarwienia to tylko niektóre z tych najbardziej dokuczliwych. Niestety, często przesuszona cera jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji. Im bardziej chcemy ją nawilżyć, tym bardziej sucha się wydaje. Dlaczego tak się dzieje? Podpowiadamy!

Jak objawia się sucha skóra? 

Jak rozpoznać, że to właśnie sucha skóra jest naszym problemem? Tego typu cera sprawia wrażenie cienkiej i delikatnej. Po umyciu jej mydłem mamy nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Inną cechą charakterystyczną dla suchej skóry jest jej duża wrażliwość na oddziaływanie czynników zewnętrznych, przede wszystkim:

  • bardzo niskich temperatur;
  • zanieczyszczeń powietrza;
  • wiatru;
  • promieni słonecznych. 

Jakie są przyczyny suchej skóry?

Skąd w ogóle biorą się problemy z suchą skórą? W różnych przypadkach podłoże tego zjawiska może być bardzo różne. Bardzo często za przesuszanie się skóry odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne i choroby dermatologiczne. Z suchą skórą zmagają się między innymi osoby chorujące z atopowe zapalenie skóry (AZS). 

Istotną rolę w przesuszaniu się skóry odgrywają czynniki środowiskowe. Objawy nasilają się w sezonie grzewczym, szczególnie u osób, które przebywają w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami. Skórę przesusza również klimatyzacja. Obydwa te czynniki obniżają wilgotność powietrza, co odbija się na naszej skórze. 

Zazwyczaj jednak problemy z suchą skórą spowodowane są nieprawidłową pielęgnacją. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby proces codziennego dbania o skórę dostosować do jej indywidualnych potrzeb. 

Przeczytaj również:  VO2 Max: Klucz do optymalnej wydolności w sportach wytrzymałościowych

Jak skutecznie pielęgnować suchą skórę? 

Podstawą dbania o suchą skórę jest budowanie pełnej bariery hydrolipidowej. Ta naturalna warstwa ochronna złożona z cząsteczek wody i tłuszczu zapobiega przesuszaniu oraz chroni skórę przed niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi. 

Ważnym elementem pielęgnacji suchej skóry jest naturalnie jej systematyczne nawilżanie. Trzeba jednak pamiętać o korzystaniu z odpowiednich kosmetyków oraz zachowywaniu kolejności ich nakładania. 

Po delikatnym oczyszczeniu skóry (na przykład z pomocą kosmetyków na bazie olejów) trzeba zadbać o to, aby zapewnić cerze odpowiednią dawkę nawilżenia. W tym celu warto sięgnąć po dobrej jakości serum nawilżające. Skoncentrowane składniki aktywne (przede wszystkim kwas hialuronowy) zatrzymują cząsteczki wody w cerze. 

Codzienną pielęgnację koniecznie należy zakończyć z pomocą kremu przeznaczonego do skóry suchej i wrażliwej. To ważny krok. Wiele osób zakłada, że korzystanie z serum całkowicie wystarczy i stosuje je zamiennie z kremem. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ dobry krem „domyka” cały proces pielęgnacji i pozwala utrzymać składniki aktywne w komórkach. 

Podsumowanie 

Sucha skóra to problem, który dotyka wielu osób. Niezależnie od tego, czy jest wynikiem czynników środowiskowych, czy nieprawidłowej pielęgnacji może być źródłem głębokiego dyskomfortu a nawet kompleksów. 

Właśnie dlatego warto skupić się na systematycznym nawilżaniu i odbudowie bariery hydrolipidowej. Do tego niezbędny będzie indywidualny plan pielęgnacji oraz dobrej jakości kosmetyki. W ten sposób problemy suchej skóry z czasem staną mniej uciążliwe a cera staje się zdrowsza, jędrniejsza i bardziej jednolita. 

Dodaj komentarz