Ćwiczenia nie obciążające kolan

Różnorodne urazy kolan, kontuzje, ból odczuwany w ich okolicy, czy też każdemu dobrze znane strzykanie są czymś normalnym w dzisiejszych czasach. Głównymi czynnikami, które mogą negatywnie wpłynąć na stawy kolanowe, są m.in.: kontuzje, których się kiedyś nabawiliśmy; źle wykonywane ćwiczenia podczas treningów lub siedzący tryb życia. To tylko kilka czynników, które mogą doprowadzić do zniszczenia stawów kolanowych. Jak temu zapobiec? Otóż jednym z najlepszych sposobów, które mogą wpłynąć pozytywnie na nasze kolana, jak i ogólne samopoczucie oraz zdrowie są ćwiczenia nieobciążające kolan, oraz spacery. 

Jakie ćwiczenia nie obciążają kolan?

Otóż kwestia ćwiczeń zależy przede wszystkim od nas samych, jednak jeśli nie wiemy zbyt dużo na ten temat, możemy posiłkować się różnymi kompendiami wiedzy. Ćwiczenia nieobciążające kolan są bardzo proste i przyjemne w wykonaniu. Możesz je wykonywać: przed ćwiczeniami w domu, przed zajęciami sportowymi, czy przed treningiem na siłowni. Warto również wspomnieć, że o wpływ na kontuzje kolan mają przede wszystkim nie tylko to jakie ćwiczenia wykonujesz, ale także to jak je wykonujesz.

Pamiętaj o tym, że aby dane ćwiczenia przyniosły widoczne efekty, należy wykonywać minimum 10 powtórzeń (jeżeli ćwiczenie dotyczy jednej kończyny, należy powtórzyć również na drugą) w 2 lub 3 seriach.

W jaki sposób ćwiczyć?

To, w jaki sposób będziemy ćwiczyć, ma bardzo duży wpływ na stawy kolanowe. Rozpoczynając ćwiczenia nieobciążające kolan, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, takich jak:

 1. Przed każdym rozpoczęciem ćwiczeń obowiązkowym punktem jest rozgrzewka. Dzięki rozgrzaniu mięśni i stawów jesteśmy dużo mniej narażeni na uszkodzenia, bóle oraz trwałe kontuzje.
 2. Stopniowo powinniśmy zwiększać ciężar podczas wykonywania ćwiczeń. Najlepiej jest rozpocząć tylko i wyłącznie z własnym ciężarem, a dopiero po około 3 tygodniach ćwiczeń możemy zacząć dokładać niewielkie ciężary, które z czasem możemy powiększać.
 3. Stawianie stóp równolegle do siebie jest również bardzo ważne. Nie tylko będziemy czuć się bardziej stabilnie, ale także odciążymy stawy kolanowe, na które idzie cały ciężar w przypadku źle ustawionych stóp.
 4. Odpowiednie obuwie to podstawa. Należy unikać ćwiczeń bez butów z tego względu, że zwyczajnie możemy nabawić się różnorodnych kontuzji nie tylko stawów. Pamiętaj, żeby wybierać tylko obuwie sportowe.
 5. Zacznij przykładać uwagę do tego, jak wykonujesz ćwiczenia. Lepiej nie tylko dla twojego zdrowia wykonać mniej, ale porządnie niż więcej byle jak.
 6. Po zakończonych ćwiczeniach możesz wykorzystywać wałki do rozluźnienia mięśni. Nie tylko ulżysz kolanom, ale również złagodzisz dzięki temu zakwasy. Możesz także zastosować maść na ból mięśni, która wspomoże regeneracje mięśni.
Przeczytaj również:  Co wybrać na stres i zmęczenie?

Jakie ćwiczenia wybrać?

Zacznijmy od rozgrzewki, która jest punktem obowiązkowym każdego treningu. Przykładowo twoja rozgrzewka może trwać około 4 minut i składać się z: marszu, krążeń ramion, bioder, skrętów tułowia, przyciągania kolana do klatki piersiowej oraz krążenia kolan. Podczas jej wykonywania unikaj przede wszystkim wykonywania skipów, pajacyków, truchtu, czy przysiadów połączonych z wyskokiem. Do ćwiczeń nieobciążających kolan, które nie tylko pomogą schudnąć, ale także wymodelują sylwetkę, należą m.in.:

 • odwodzenie nogi na stojąco,
 • odwodzenie nogi leżąc na boku,
 • podnoszenie nóg leżąc na brzuchu,
 • przyciąganie nóg do klatki leżąc na plecach,
 • unoszenie nóg w klęku podpierając się o podłogę rękami,
 • nożyce.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, ćwiczeń nieobciążających kolan jest naprawdę bardzo dużo, a te przedstawione powyżej są jedynie małą cząstką tego zbioru. Tak naprawdę to, jakie ćwiczenia nieobciążające kolana wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od nas i od tego, jaki efekt za ich pomocą chcemy uzyskać. Jeżeli chcemy uzyskać satysfakcjonujący nas efekt, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać się od razu, jeśli nie ujrzymy rezultatów od razu. U niektórych osób pierwsze efekty widać już po około 2 tygodniach ćwiczeń, natomiast u innych po około miesiącu regularnych ćwiczeń.

Treść promocyjna

Dodaj komentarz