Fakty i mity o antykoncepcji hormonalnej – czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na wagę?

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z magazyngol.pl

Antykoncepcja hormonalna stanowi jedną z najwygodniejszych metod zapobiegania ciąży. Kobiety chętnie po nią sięgają, ponieważ pigułki nie są kłopotliwe w użyciu. Martwi je tylko jedna kwestia – czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na wagę?

Od wielu lat powtarzane jest stwierdzenie, że antykoncepcja hormonalna powoduje tycie. Takie ostrzeżenia o skutkach ubocznych rzeczywiście pojawiają się w ulotkach, powodując niepokój kobiet, które dbają o sylwetkę. Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na wagę właśnie w ten sposób? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Tabletki antykoncepcyjne a antykoncepcja awaryjna. Co warto wiedzieć?

Jedną z metod antykoncepcji hormonalnej jest tzw. antykoncepcja awaryjna. Już sama nazwa wskazuje, w jakich wypadkach znajduje zastosowanie. W Polsce dostępne są tylko dwa środki (Escapelle i EllaOne) i oba muszą zostać przepisane przez lekarza. Dobra wiadomość jest taka, że na środek może zostać wystawiona online.

Kiedy można stosować tabletki „dzień po”? 

Tylko w nagłych przypadkach, kiedy inne środki zawiodły – w żadnym razie nie mogą zastąpić tradycyjnych metod antykoncepcji! Zawierają bardzo wysoką dawkę hormonu, która blokuje komórce jajowej możliwość uwolnienia się do jajowodu i zagnieżdżenia zarodka w błonie śluzowej macicy. Antykoncepcję awaryjną stosuje się zwykle wtedy, kiedy doszło do stosunku bez zabezpieczenia, ale także w przypadkach, gdy kobieta zapomniała o tabletce antykoncepcyjnej lub zbyt późno przykleiła plaster.

Po przyjęciu tabletki można stosować dotychczasową antykoncepcję, ale powinna być uzupełniona o metodę mechaniczną – do czasu pojawienia się krwawienia.

Przeczytaj również:  Redukcja cellulitu falą akustyczną – co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Jaką metodę antykoncepcji wybrać?

Istnieje wiele metod zapobiegania ciąży, więc każdy na pewno znajdzie taką, która będzie odpowiadać jego potrzebom. Za jedną z najskuteczniejszych uważa się antykoncepcję hormonalną, ale zawsze warto porozmawiać ze swoim ginekologiem o wszystkich opcjach. Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie tę opcję lekarze zalecają swoim pacjentkom. W Polsce antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko z przepisu lekarza. Nie oznacza to, że aby ją uzyskać, za każdym razem trzeba stawiać się w gabinecie lekarskim. Bardzo wygodne rozwiązanie stanowi e-recepta na tabletki antykoncepcyjne. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy nie można umówić wizyty u ginekologa w nieodległym terminie.

Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na wagę i powodują tycie?

Najbardziej rozpowszechnionym mitem jest stwierdzenie, że tabletki antykoncepcyjne powodują tycie. Naukowcy obalili tę teorię – według nich nie ma żadnych przesłanek, aby temu wierzyć. Kobiety przyjmujące pigułki również nie są zgodne, ponieważ niektóre twierdzą, że w ich przypadku spowodowały przyrost wagi, natomiast inne poczyniły odwrotne obserwacje i uważają, że dzięki nim schudły. Jak widać, jest to bardzo indywidualna kwestia.

Obserwowane skutki uboczne mogą zależeć od rodzaju przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych. Te różnią się od siebie składem i dawką estrogenów. W tej chwili lekarze przepisują najczęściej preparaty niskodawkowe, które nie wywołują tak wielu działań niepożądanych, jak chociażby wahania wagi.

Tabletki antykoncepcyjne a tycie – co je powoduje?

Skoro znasz odpowiedź na pytanie, czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na wagę, warto zastanowić się na tym, co powoduje tycie podczas ich przyjmowania. Same w sobie pigułki raczej nie powinny powodować przyrostu kilogramów. Po prostu z wiekiem masa ciała kobiet zwiększa się i nie ma to nic wspólnego z doustną antykoncepcją. Trzeba to powiązać z trybem życia – brakiem ruchu i niewłaściwą dietą.

Przeczytaj również:  Damskie koszulki na lato. Jakie wybrać?

Wprowadzenie zdrowych nawyków

Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i sylwetką niezależnie od tego, czy przyjmujesz tabletki, czy nie, powinnaś pomyśleć o wprowadzeniu nowych nawyków. Szybkie obiady, obfite kolacje i niezdrowe przekąski trzeba zamienić na pełnowartościowe, zbilansowane posiłki. Warto znaleźć też czas na sport. Najlepsze w regulowaniu metabolizmu są treningi kardio. Poprawiają one również pracę układu krążenia, a choroby żył to jedno ze schorzeń, na które narażone są kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne. To już nie jest mit. 

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przez lata było owiane wieloma mitami. Jeden z najchętniej powtarzanych dotyczył ich wpływu na wagę. Okazuje się, że obecnie nie można potwierdzić występowania takiej zależności. Dodatkowe kilogramy to najprawdopodobniej kwestia braku ruchu i wyborów żywieniowych.

Dodaj komentarz