Fakty i mity o antykoncepcji hormonalnej – czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na wagę?

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z magazyngol.pl

Antykoncepcja hormonalna stanowi jedną z najwygodniejszych metod zapobiegania ciąży. Kobiety chętnie po nią sięgają, ponieważ pigułki nie są kłopotliwe w użyciu. Martwi je tylko jedna kwestia – czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na wagę?

Od wielu lat powtarzane jest stwierdzenie, że antykoncepcja hormonalna powoduje tycie. Takie ostrzeżenia o skutkach ubocznych rzeczywiście pojawiają się w ulotkach, powodując niepokój kobiet, które dbają o sylwetkę. Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na wagę właśnie w ten sposób? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Tabletki antykoncepcyjne a antykoncepcja awaryjna. Co warto wiedzieć?

Jedną z metod antykoncepcji hormonalnej jest tzw. antykoncepcja awaryjna. Już sama nazwa wskazuje, w jakich wypadkach znajduje zastosowanie. W Polsce dostępne są tylko dwa środki (Escapelle i EllaOne) i oba muszą zostać przepisane przez lekarza. Dobra wiadomość jest taka, że na środek może zostać wystawiona online.

Kiedy można stosować tabletki „dzień po”? 

Tylko w nagłych przypadkach, kiedy inne środki zawiodły – w żadnym razie nie mogą zastąpić tradycyjnych metod antykoncepcji! Zawierają bardzo wysoką dawkę hormonu, która blokuje komórce jajowej możliwość uwolnienia się do jajowodu i zagnieżdżenia zarodka w błonie śluzowej macicy. Antykoncepcję awaryjną stosuje się zwykle wtedy, kiedy doszło do stosunku bez zabezpieczenia, ale także w przypadkach, gdy kobieta zapomniała o tabletce antykoncepcyjnej lub zbyt późno przykleiła plaster.

Po przyjęciu tabletki można stosować dotychczasową antykoncepcję, ale powinna być uzupełniona o metodę mechaniczną – do czasu pojawienia się krwawienia.

Przeczytaj również:  Czym jest catering dietetyczny? Dlaczego wciąż zyskuje na popularności?

Jaką metodę antykoncepcji wybrać?

Istnieje wiele metod zapobiegania ciąży, więc każdy na pewno znajdzie taką, która będzie odpowiadać jego potrzebom. Za jedną z najskuteczniejszych uważa się antykoncepcję hormonalną, ale zawsze warto porozmawiać ze swoim ginekologiem o wszystkich opcjach. Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie tę opcję lekarze zalecają swoim pacjentkom. W Polsce antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko z przepisu lekarza. Nie oznacza to, że aby ją uzyskać, za każdym razem trzeba stawiać się w gabinecie lekarskim. Bardzo wygodne rozwiązanie stanowi e-recepta na tabletki antykoncepcyjne. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy nie można umówić wizyty u ginekologa w nieodległym terminie.

Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na wagę i powodują tycie?

Najbardziej rozpowszechnionym mitem jest stwierdzenie, że tabletki antykoncepcyjne powodują tycie. Naukowcy obalili tę teorię – według nich nie ma żadnych przesłanek, aby temu wierzyć. Kobiety przyjmujące pigułki również nie są zgodne, ponieważ niektóre twierdzą, że w ich przypadku spowodowały przyrost wagi, natomiast inne poczyniły odwrotne obserwacje i uważają, że dzięki nim schudły. Jak widać, jest to bardzo indywidualna kwestia.

Obserwowane skutki uboczne mogą zależeć od rodzaju przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych. Te różnią się od siebie składem i dawką estrogenów. W tej chwili lekarze przepisują najczęściej preparaty niskodawkowe, które nie wywołują tak wielu działań niepożądanych, jak chociażby wahania wagi.

Tabletki antykoncepcyjne a tycie – co je powoduje?

Skoro znasz odpowiedź na pytanie, czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na wagę, warto zastanowić się na tym, co powoduje tycie podczas ich przyjmowania. Same w sobie pigułki raczej nie powinny powodować przyrostu kilogramów. Po prostu z wiekiem masa ciała kobiet zwiększa się i nie ma to nic wspólnego z doustną antykoncepcją. Trzeba to powiązać z trybem życia – brakiem ruchu i niewłaściwą dietą.

Przeczytaj również:  Lek przyszłości. Dowiedz się, jak marihuana wpływa na zdrowie

Wprowadzenie zdrowych nawyków

Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i sylwetką niezależnie od tego, czy przyjmujesz tabletki, czy nie, powinnaś pomyśleć o wprowadzeniu nowych nawyków. Szybkie obiady, obfite kolacje i niezdrowe przekąski trzeba zamienić na pełnowartościowe, zbilansowane posiłki. Warto znaleźć też czas na sport. Najlepsze w regulowaniu metabolizmu są treningi kardio. Poprawiają one również pracę układu krążenia, a choroby żył to jedno ze schorzeń, na które narażone są kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne. To już nie jest mit. 

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przez lata było owiane wieloma mitami. Jeden z najchętniej powtarzanych dotyczył ich wpływu na wagę. Okazuje się, że obecnie nie można potwierdzić występowania takiej zależności. Dodatkowe kilogramy to najprawdopodobniej kwestia braku ruchu i wyborów żywieniowych.

Dodaj komentarz