Co wybrać na stres i zmęczenie?

Stres i zmęczenie to stany, które odczuwa każdy i są one całkowicie naturalne i nieszkodliwe, jeśli utrzymują się one przez krótki czas. Chroniczne zmęczenie i stres są jednak bardzo groźne dla Twojego zdrowia, dlatego też czasami warto pomóc sobie w walce z nimi, aby ograniczyć ich negatywny wpływ.

Stres i zmęczenie – dlaczego są dla nas zagrożeniem?

Stres i zmęczenie to stany całkowicie naturalne, bez których odczuwania nasz gatunek nie mógłby przetrwać. Stres jest ważnym elementem przetrwania, a do tego potrafi on mieć dobre efekty, stymulując organizm i umysł do zwiększonego wysiłku. Takie jego przejawy jak pobudzenie nerwowe, przyspieszone bicie serca, podwyższony poziom wielu hormonów i gotowość mięśni do bardziej wysilonej pracy mogą być korzystne pod warunkiem, że to efekty chwilowe.

Przewlekły stres jest jednak niszczący dla Twojego organizmu i psychiki. Stres powoduje zwiększone pobudzenie, często wiążąc się z pogorszeniem racjonalnego myślenia. Wysoki poziom hormonów stresu wywołuje w organizmie wiele niekorzystnych reakcji. Obniżona zostaje Twoja odporność, pojawić lub nasilić mogą się objawy depresji, bezsenność i właśnie zmęczenie. Do tego Twój układ pokarmowy nie działa wtedy efektywnie, nie pobiera wszystkich składników odżywczych w odpowiednich ilościach, a do tego pojawić się mogą zaburzenia jego pracy, takie jak refluks i biegunki.

Zmęczenie to również uczucie, które może być pozytywne, gdyż w ten sposób organizm daje Ci znać, że czas już odpocząć, jednak jeżeli trwa ono stale, to znacząco obniża się Twój komfort życia. Pojawić się mogą stany depresyjne, osłabiona zostanie Twoja koncentracja i ogólna zdolność przetwarzania informacji. Przewlekłe zmęczenie bardzo negatywnie wpływa też na interakcje społeczne.

Przeczytaj również:  Fakty i mity o antykoncepcji hormonalnej – czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na wagę?

Jakie są objawy stresu i zmęczenia?

Objawy stresu to przede wszystkim ogólne nerwowe pobudzenie połączone z uczuciem niepokoju. Twoje serce bije szybciej, a więc i krążenie przyspiesza, a oddech się spłyca. Serce za to przyspiesza. Twój organizm po prostu wchodzi wtedy w tryb, który ma dostarczyć mu energii do walki lub ucieczki. Zmęczenie z kolei wiąże się z obniżonym poziomem energii i nastrojem. Odczuwając je przez długi czas, nie masz siły wstać rano z łóżka, odczuwać możesz osłabienie. Zadania, z którymi do tej pory przychodziło Ci się zmierzyć łatwo, mogą sprawiać Ci większe trudności. Długotrwałemu zmęczeniu może też towarzyszyć negatywne nastawienie, mniejszy poziom motywacji, brak entuzjazmu i zwiększona obojętność, co może przysporzyć Ci problemów zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Suplementy diety na stres i zmęczenie

Sprzymierzeńcem w walce o obniżenie poziomu stresu są suplementy diety na stres i witaminy na zmęczenie. Mogą one mieć skład prostszy lub zdecydowanie bardziej złożony. Najlepsze są takie, które zawierają naturalne witaminy i minerały, a także ekstrakty roślinne i inne łatwo przyswajalne przez organizm substancje. Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór suplementów na stres i zmęczenie, z których niektóre działają łagodniej, a inne są w stanie pomóc nawet w przypadku silniejszego stresu.

W przypadku preparatów na zmęczenie główną rolę będą grać minerały, elektrolity, a także ekstrakty podnoszące ogólną witalność i nastrój. Warto jednak sięgnąć po tego typu specyfiki, by ograniczyć szkodliwy wpływ stresu i zmęczenia na nasze życie. Najlepsze będą naturalne suplementy na zmęczenie i witaminy na stres, które wykazują dobre działanie i dużą przyswajalność. Dzięki regularnemu stosowaniu szybko zobaczysz efekty i przekonasz się, jak dużą różnicę odegrały one w Twoim codziennym życiu.

Dodaj komentarz