Co to są węglowodany? Gdzie występują?

Węglowodany to cząsteczki składające się z węgla, wodoru i tlenu. Cząsteczki te są wchłaniane przez jelito cienkie. Trafiają one do wątroby, gdzie są przekształcane w glukozę. Cukier ten jest następnie transportowany w całym organizmie i zamieniany na energię potrzebną do wykonywania podstawowych funkcji organizmu i aktywności fizycznej. Oto kilka najczęstszych sposobów, w jakie węglowodany są rozkładane i wykorzystywane przez organizm. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o węglowodanach.

Węgiel

W węglowodanach występują dwa rodzaje węgla. Pierwszy typ jest asymetryczny, co oznacza, że atom węgla znajduje się po prawej stronie cząsteczki. W drugim typie grupa hydroksylowa znajduje się po lewej stronie, czyli w konfiguracji lewoskrętnej. W obu przypadkach atom węgla jest chiralny, a jego obecność wskazuje na stereoizomeryzm. To właśnie ten chiralny węgiel sprawia, że węglowodan jest stereoizomerem.

Wodór

Węglowodany to jedne z najliczniejszych cząsteczek występujących w przyrodzie, zawierają węgiel, wodór i tlen. Węglowodany występują w wielu postaciach, mogą występować pojedynczo lub w złożonych strukturach, takich jak glikoproteiny i lipidy. Najbardziej złożone węglowodany są podobne do cząsteczek wody, natomiast prostsze typy przypominają cząsteczki wodoru i tlenu. Podstawową funkcję wiązania wodorowego w węglowodanach pełni grupa hydroksylowa, która ma właściwości zarówno akceptorowe, jak i donorowe. Taka symetria atomów węgla-wodoru-tlenu sprawia, że węglowodany są bardzo podobne do lodu.

Tlen

Pierwiastkami podstawowymi w węglowodanach są węgiel, wodór i tlen. Stosunek wodoru do tlenu wynosi 2:1, czyli tyle samo, ile wynosi stosunek tych pierwiastków w wodzie. Węglowodany są również nazywane hydratami węgla, ponieważ ich wzór ogólny to „C=H+O”.

Budowa cukru

Wszyscy znamy cukry proste – glukozę, fruktozę i galaktozę – ale czym są cukry złożone? Cukry złożone składają się z tysięcy jednostek i są większe niż cukry proste. Cukry złożone nazywane są również polisacharydami i nie mają słodkiego smaku. Służą jako elementy strukturalne roślin, a także jako główne źródło energii dla zwierząt.

Przeczytaj również:  Rankingi ligowy UEFA – jak liczony jest współczynnik?

Budowa chemiczna

Budowa chemiczna węglowodanów różni się w zależności od różnych form, w tym lipidów i białek. Węglowodany są rozpuszczalne w wodzie, natomiast lipidy są nierozpuszczalne. Poza węglowodanami organizmy żywe mają wiele innych rodzajów cząsteczek, w tym białka i lipidy. Dostępne są również opisowe schematy aminokwasów, które przedstawiają ich budowę i funkcje. Oto najczęściej spotykane przykłady. Wszystkie te związki mają złożoną strukturę chemiczną.

Funkcja

Wszystkie komórki organizmu potrzebują energii do wykonywania podstawowych funkcji. Węglowodany dostarczają tej energii i pomagają w tworzeniu białek, tłuszczów i makrocząsteczek. Odgrywają także rolę w utrzymaniu tożsamości komórkowej, tworząc receptory na powierzchniach komórek. Trwa jednak dyskusja, czy węglowodany są niezbędne do życia. Możliwe, że zarówno węglowodany, jak i białka są niezbędne do przeżycia, ale pytanie brzmi: jak one funkcjonują w organizmie?

Dodaj komentarz