Zdrowy dom, czyli jaki? Na co zwrócić uwagę podczas odbioru nowego mieszkania?

Kupno mieszkania jest dużym wydatkiem, dlatego warto dokładnie wszystko sprawdzić przed odebraniem kluczy. Rzeczywisty stan lokalu musi być zgodny z zapisami widniejącymi w umowie podpisanej ze sprzedającym.

Inżynierowie każdego miesiąca przeprowadzają odbiory mieszkań od dewelopera, dzięki czemu kupujący nie muszą martwić się pominięciem rozmaitych wad. Samodzielnie można wiele błędów nie zauważyć.

Czym wyróżnia się zdrowy dom?

 Bardzo istotne jest to, aby kupowany dom spełniał zasady zdrowego budownictwa. Kluczowe stają się odpowiednie warunki do wypoczynku, komfort cieplny, sprawna wentylacja, dostęp do światła dziennego, prawidłowy poziom wilgotności powietrza. Zweryfikować powinno się nawet to, jakich użyto materiałów budowlanych. Na uwadze należy mieć właściwą termoizolację, ściany o odpowiedniej grubości. Istotna jest zastosowana metoda ocieplania budynku. Odbiór mieszkania powinien zostać przeprowadzony z fachowcem, który wykona badanie kamerą termowizyjną. W ten sposób będzie można wykryć między innymi mostki termiczne, zawilgocenia. Zbyt wysoki poziom wilgoci sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych pleśni. W źle wentylowanych pomieszczeniach nie można czuć się komfortowo. Użyte materiały budowlane powinny mieć odpowiednie atesty i certyfikaty.

O czym należy pamiętać podczas odbioru technicznego mieszkania?

 Podczas odbioru mieszkania należy sprawdzić zgodność metrażu z umową, to samo dotyczy rozkładu pomieszczeń. Różnica powierzchni nie może odbiegać więcej niż 3% od pierwotnych planów. Przyjrzeć trzeba się także podłogom. Nie może być na nich żadnych pęknięć, wybrzuszeń ani śladów napraw. Niezbędna staje się też obecność dylatacji. Istotny jest nawet właściwy spadek na balkonie. Zweryfikować należy piony i kąty ścian oraz jakość wykonanych robót malarskich. Bardzo ważna jest także stolarka okienna i drzwiowa. Wszystko musi prawidłowo działać, szczelność to podstawa. Nie może być żadnych zarysowań i pęknięć. Sprawdzić należy również rozmieszczenie instalacji, ich prawidłowe działanie. Skontrolowania wymaga wentylacja. Niezbędne staje się również doprowadzenie mediów.

Przeczytaj również:  Jak zacząć odchudzanie z cateringiem dietetycznym?

Dodaj komentarz