Suplementy w diecie sportowca – poznaj ich rolę!

Choć aktywność fizyczna jest korzystna dla organizmu, jednocześnie bywa dla niego sporym wyzwaniem. Dowiedz się, które suplementy diety dla sportowców mogą podnieść komfort treningu, przyczyniając się do lepszych wyników.

Znaczenie suplementacji w sporcie

Suplementy diety dla sportowców mają za zadanie wyrównać ewentualne niedobory ważnych składników odżywczych i minerałów, których nie dostarcza pożywienie. Odpowiednio dobrane preparaty mogą poprawić wytrzymałość mięśni i szybkość reakcji, niwelować zmęczenie, dodawać energii oraz ułatwiać regenerację. Chociaż z ich udziałem treningi mogą być bardziej efektywne, należy zachować umiar w ich stosowaniu oraz sięgać po przebadane suplementy ze sprawdzonych źródeł. Przed stosowaniem niektórych specyfików dobrze skonsultować się z lekarzem, dietetykiem lub trenerem personalnym, upewniając się w kwestii swojego wyboru. Wskazana jest także okresowa kontrola parametrów krwi, dzięki której można sprawdzić skuteczność suplementacji i ogólny stan zdrowia.

Jakie suplementy dla sportowców wybrać?

Z każdym miesiącem na rynku pojawia się coraz więcej suplementów diety opracowanych z myślą o miłośnikach sportowych wyczynów. Czy wiesz, które z nich są szczególnie warte uwagi?

   Odżywki białkowe – wspomagają budowę tkanki mięśniowej oraz skuteczną regenerację powysiłkową. Większość odżywek proteinowych bazuje na pozyskanym z mleka białku serwatkowym. Alternatywą dla niego są odżywki z udziałem białka grochowego, ryżowego, pszenicznego, jajecznego lub wołowego.

●   Odżywki węglowodanowe – są szczególnie polecane w trakcie wytrzymałościowego treningu lub tuż po nim. Sięgając po którąś z nich, szybko dodasz sobie energii, uzupełniając zapasy glikogenu. Znajdziesz je w postaci proszku, tabletek oraz żeli często wzbogaconych witaminami.

●   Kreatyna – przyspiesza budowanie masy mięśniowej i zwiększa siłę mięśni w czasie intensywnego wysiłku. Dostępny w postaci tabletek i rozpuszczanych w wodzie proszków suplement jest popularny wśród amatorów sportów siłowych.

  Kofeina – dzięki niej w naturalny sposób stymulujesz organizm, poprawiając koncentrację, szybkość oraz precyzję ruchów. Oprócz tradycyjnej kawy, kofeina jest serwowana m.in. w postaci tabletek, gum do żucia i wygodnych w użyciu żeli energetycznych.

   Dwuwęglan sodu – to suplement diety, który stabilizuje pH krwi w czasie aktywności fizycznej. Efektem tego jest zwiększona wydolność organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że duże dawki wodorowęglanu sodu mogą wywoływać problemy żołądkowo-jelitowe.

●   Beta-alanina – jest aminokwasem, który poprawia zdolności wysiłkowe organizmu, opóźniając zmęczenie mięśni. Beta-alanina jest prekursorem karnozyny – przeciwutleniacza  odpowiadającego za kwasowo-zasadową równowagę organizmu. Podobnie jak w przypadku wielu suplementów możesz wybierać między kapsułkami a proszkiem.

  Żelazo – odgrywa ważną rolę w transporcie tlenu do komórek i magazynowaniu go w mięśniach. Niedobór żelaza poważnie osłabia cały organizm, obniżając jego wydolność. Zażywanie preparatów z żelazem jest wskazane u osób zmagających się z niedokrwistością.

●   Elektrolity – sport sprzyja poceniu, w związku z którym tracisz nie tylko wodę, ale i niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania elektrolity, takie jak sód, chlor, potas oraz niewielkie ilości wapnia i magnezu. Właśnie dlatego po intensywnym wysiłku warto sięgnąć po zawierający elektrolity napój izotoniczny.

Jak powinna wyglądać dieta osoby aktywnej sportowo?

Nawet najlepszy suplement diety w żaden sposób nie zastąpi zbilansowanego jadłospisu, mogąc stanowić jedynie jego ważne uzupełnienie. Jakie zatem powinno być menu sportowca? Jadłospis osoby aktywnej musi uwzględniać jej dietetyczny cel oraz rodzaj treningów. Intensywnie ćwicząc, spalasz kalorie, co – o ile nie chcesz chudnąć – musi zaowocować proporcjonalnym wzrostem kaloryczności diety.

Posiłki dla sportowców powinny być regularne, lekkostrawne i sycące w zdrowy sposób. Szczególnie pożądane są produkty naturalne oraz bogate w witaminy, antyoksydanty i mikroelementy. Wśród nich warto wyróżnić pełnoziarniste produkty zbożowe, świeże warzywa i owoce, dobrej jakości nabiał, ekologiczne jaja, chude mięso, tłuste ryby i orzechy. Idealny jadłospis zawiera właściwe proporcje dobrze przyswajalnego białka, węglowodanów oraz tłuszczów – w tym zakresie wiele zależy od dyscypliny, którą uprawiasz. Jeżeli chcesz wyrobić mocne mięśnie i ćwiczysz siłowo – należy w rozsądny sposób zwiększyć ilość spożywanego białka. Jeśli natomiast jeździsz na rowerze lub biegasz na długie dystanse, przysłuży Ci się większa ilość węglowodanów, ze szczególnym uwzględnieniem węglowodanów złożonych.

Samodzielne zbilansowanie sportowej diety nie zawsze jest proste, a codzienne gotowanie zabiera sporo czasu. Właśnie dlatego powstał catering sportowy, dzięki któremu możesz odżywiać się w prawidłowy i smaczny sposób, nie wkładając w to praktycznie żadnego wysiłku. Komponowane przez certyfikowanych dietetyków dania zawierają odpowiednie proporcje makroskładników, dostarczając ustaloną wcześniej sumę kalorii. Nieprzypadkowo zresztą dieta pudełkowa dla aktywnych to rozwiązanie doceniane zarówno przez amatorów, jak i zawodowych sportowców.

Dodaj komentarz