Mleko krowie czy napoje roślinne – co jest zdrowsze i niezbędne w diecie?

Mleko krowie często stanowi jeden z głównych składników diety. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę sposób udoju masowego, to wiele osób szuka alternatywy. Czy mogą być nią napoje roślinne, które często nazywane są zamiennikami mleka?

Czy napoje roślinne są dobrymi zamiennikami mleka krowiego?

Mleko krowie ze względów etycznych często uznawane jest za kontrowersyjny produkt. W końcu od matki oddzielane są cielęta, aby możliwe było pozyskiwanie jej pokarmu, czyli mleka. Dlatego wiele osób decyduje się na spożywanie zamienników mleka, czyli napojów roślinnych. Jeżeli na sercu ma się dobrostan zwierząt, to z pewnością jest to pierwszy argument za zamianą mleka na produkty roślinne. Jednak jak wygląda kwestia składników odżywczych? Napoje sojowe mogą być równie bogatym źródłem wapnia. To dotyczy także napojów pozyskiwanych z innych roślin. Powinny po nie sięgać osoby, które mają alergię czy nietolerancję pokarmową. Alergia na białko mleka krowiego to nie jedyny powód, dlaczego warto sięgać po takie produkty. Otóż te wysokiej jakości nie zawierają w swoim składzie cukru. Kluczowe znaczenie ma skład napojów roślinnych i zawsze trzeba sprawdzać, czy jest on krótki, to znaczy produkt nie zawiera nie tylko cukrów, ale i stabilizatorów czy fosforanów. Najlepiej jeśli jest to woda, dany produkt roślinny i ewentualnie sól morska.   

Wady picia mleka 

Utarło się przekonanie, iż mleko krowie jest niezbędne w ludzkiej diecie, ale jednak coraz więcej badań temu przeczy. Wystarczy tylko wspomnieć, że wiele napojów roślinnych ma zdecydowanie więcej białka niż produkty mleczne. Do tego musimy też wspomnieć o wapniu. Na każde 100 g mleka krowiego przypada 125 mg wapnia. Wynik jest całkiem dobry, ale jednak nadal można znaleźć dobrą alternatywę właśnie dla produktów mlecznych. Skąd więc wynika tak duża popularność mleka. To proste – z łatwego dostępu. Nie mając do wyboru alternatywy w postaci napojów roślinnych wybiera się mleko, którego spożywanie nie jest pozbawione wad. Przyjrzyjmy się im. W Przeglądzie Naukowym w 2015 r.. napisano, iż na jakąś formę nietolerancji laktozy cierpi od 65 do 75% światowej populacji. Rzecz jasna nie każdy posiada bardzo silne objawy. Do 5% dzieci posiada alergię na mleko, która powoduje objawy jelitowe w postaci biegunek, zaparć czy kolki. Naukowcy uważają, że mleko, a dokładnie zawarta w nim kazeina i białka serwatkowe mogą prowadzić do zwiększonego wydzielania łoju, co z kolei przekłada się na powstawanie zmian trądzikowych. Mleko wpływa też na hormony, w tym insulinę i insulinopodobny czynnik wzrostu, a dokładnie IGF-1. Nadal jednak prowadzone są na ten temat badania. Nadmiar wapnia występujący w mleku może przyczyniać się do powstania raka prostaty, natomiast cukry mleczne zwiększają ryzyko raka jajnika. Zatem jak widzicie spożywanie mleka nie do końca jest zdrowe. Wydaje się, że dobrą alternatywą rzeczywiście są napoje roślinne. Przyjrzyjmy się i im. 

Przeczytaj również:  Jak zacząć ćwiczyć w domu?

Napoje roślinne – czy są zdrowe?

Napoje roślinne zdobywają coraz większą popularność. Uważane są za dobrą alternatywę dla mleka. Rzeczywiście można dodawać je do kawy, zupy, sosów, ale też pić. Np. napój sojowy ma bardzo niską zawartość tłuszczu, ale też nie posiada laktozy. Duże znaczenie ma tutaj fakt, że nie podwyższa poziomu cholesterolu. Ma bardzo korzystny skład aminokwasowy, dostarcza też organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera witaminę E, witaminy z grupy B, żelazo, wapń, cynk, a także kwas foliowy. Taki napój roślinny, ale i inne produkty z tej kategorii można znaleźć w ofercie Organic24.pl. Na uwagę zasługuje też napój migdałowy. Jest bogaty w cynk, magnez, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Jest dobrze przyswajalny. Dla osób na diecie, które chcą w zdrowy i bezpieczny sposób pozbyć się dodatkowych kilogramów zaleca się napoje owsiane, gdyż zawierają najwięcej błonnika spośród wszystkich napojów roślinnych. Spożywanie napoju owsianego zaleca się osobom, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na miażdżycę. Osoby zmagające się z problemem nadwrażliwości pokarmowej, ale też częstymi biegunkami o podłożu psychicznym mogą spożywać napój ryżowe, które jest niskokaloryczne. Bardzo ciekawe w smaku są napoje roślinne kokosowe, które dodatkowo obniżają poziom cholesterolu we krwi, a do tego wszystkiego przyspieszają metabolizm.   

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, iż napoje roślinne są zdecydowanie lepszym wyborem niż  mleko krowie. Są lepiej przyswajalne i bogatsze w składniki odżywcze.             

Dodaj komentarz