Lek przyszłości. Dowiedz się, jak marihuana wpływa na zdrowie

Potencjał leczniczy marihuany jest od wielu lat obiektem zainteresowania naukowców i lekarzy. Terapia z wykorzystaniem leków na bazie konopi przynosi korzyści i daje ulgę w przypadku wielu chorób. Wyjaśniamy, jak marihuana wpływa na zdrowie.

Czy medyczna marihuana będzie lekiem przyszłości? Wiele wyników badań wskazuje na to, że konopie mają szansę stać się ważnym surowcem leczniczym, pomagającym pacjentom w wielu zróżnicowanych schorzeniach. Są dość dobrze tolerowane, szybko przynoszą ulgę w odczuwaniu dolegliwości, a także pozwalają w krótkim czasie i bez efektów ubocznych przywrócić pacjentowi dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne. Marihuana medyczna z powodzeniem stosowana jest w leczeniu takich jednostek chorobowych, jak: depresja lekooporna, choroba Parkinsona, choroby nowotworowe, anoreksja czy stwardnienie rozsiane.

Jakie właściwości konopi wykorzystywane są w medycynie?

Kannabinoidy to związki chemiczne zawarte w marihuanie medycznej. Do tej pory odkryto około 100 takich substancji, jednak najlepiej dotychczas przebadane są dwa z nich: THC o właściwościach psychostymulujących i CBD, który nie wykazuje takich właściwości. Użycie konopi medycznych pozwala zmniejszyć odczuwalny ból, zwalcza stany zapalne i pomaga przywrócić równowagę w organizmie. Środki bazujące na marihuanie medycznej są dostępne w aptekach po okazaniu recepty na marihuanę wystawionej przez lekarza prowadzącego.

Aby móc skorzystać z pożądanych efektów kuracji, ważne jest dokładne stosowanie się do zaleceń i przestrzeganie dawki preparatu. Samodzielne zwiększanie ilości przyjmowanego preparatu lub zaprzestanie leczenia może spowodować wystąpienie niepożądanych objawów ze strony organizmu: mdłości, niepokoju lub kołatania serca. Efekty zastosowania leków bazujących na marihuanie utrzymują się (w różnym natężeniu) aż do momentu całkowitego wydalenia substancji czynnych z organizmu. Trwa to zwykle od 1 do 30 dni, w zależności od wielkości przyjętej dawki i częstotliwości przyjmowania medykamentu.

Przeczytaj również:  Kiedy jeść, żeby schudnąć? Sprawdź, dlaczego pory posiłków są ważne

Jak marihuana farmaceutyczna działa na zdrowie fizyczne?

Lekarz medycyny Magdalena Nita współpracująca z centrum-mk.pl podkreśla, że marihuana wykazuje działanie redukujące napięcie i lęk. Dzięki niej intensywne reakcje na stres, które często występują w przebiegu różnych chorób, mogą zostać złagodzone. Układ endokannabinoidowy w organizmie ludzkim reaguje na kannabinoidy dostarczane w lekach z konopi, które wykazują działanie regulujące ważne funkcje organizmu, takie jak sen, apetyt czy odczuwanie bólu. W trakcie kuracji może wystąpić przejściowe osłabienie systemu immunologicznego. Z uwagi na zdolność składników konopi do obniżania ciśnienia w gałce ocznej, znane są przypadki wywołania przez preparaty konopne ulgi w odczuwaniu objawów jaskry.

Korzyści dla psychiki wynikające ze stosowania marihuany medycznej

Marihuana wykazuje działanie redukujące napięcie i lęk. Dzięki niej intensywne reakcje na stres, które często występują w przebiegu różnych chorób, mogą zostać złagodzone. Środki lecznicze bazujące na konopiach poprawiają nastrój pacjenta i wpływają na jego samopoczucie. Już same właściwości przeciwbólowe i redukujące napięcie mięśni sprawiają, że pacjent jest zrelaksowany, lepiej śpi i ma większy apetyt. Dobrostan pacjenta ma ogromne znaczenie w przebiegu nieuleczalnych chorób, takich jak nowotwory i choroba Parkinsona. Schorzenia neurologiczne, jak np. padaczka, również mogą być wskazaniem do sięgnięcia po marihuanę leczniczą. Preparaty konopne zmniejszają częstotliwość i intensywność napadów drgawkowych, a także pomagają rozluźnić mięśnie pacjenta.

Marihuana medyczna wykazuje szerokie spektrum działania. Z uwagi na działanie substancji zawartych w lekarstwach konopnych na  wiele receptorów, ich ogromny potencjał z pewnością wymaga dalszych badań. Stosowanie konopi medycznych może być skutecznym elementem wspierającym terapię farmakologiczną w przebiegu wielu schorzeń. Leki konopne przynoszą ulgę i pomagają zwiększyć komfort życia pacjenta.

Dodaj komentarz