Kontuzja kolana — najważniejsze informacje

Kontuzja kolana jest częstym problemem, który może spowodować uszkodzenie więzadeł i chrząstki w kolanie. Często powoduje ból i obrzęk, niestabilność i ogranicza ruch. Najpoważniejsze urazy skręcające kolano zwykle występują podczas zajęć sportowych, gdzie połączenie prędkości, nagłych zmian kierunku i kontaktów powoduje obrażenia.

Kontuzja kolana — rodzaje i przyczyny

Uraz skręcający kolano może uszkodzić jedno lub więcej z czterech więzadeł i spowodować naciągnięcie, a nawet zerwanie przyczepów. Dotyczy to zwłaszcza noszenia obuwia mocno trzymającego stopę, jak korki piłkarskie czy buty narciarskie, ponieważ podczas wypadku stopa zostaje w jednym miejscu, a noga obraca się, powodując kontuzję. 

Przeczytaj na https://ratownikmed.pl/ jak postępować w przypadku kontuzji.

Strukturami najbardziej narażonymi przy kontuzji kolana są więzadła i łąkotka. Istnieją dwie pary więzadeł, które kontrolują stabilność stawu kolanowego. Więzadła poboczne (przyśrodkowe i boczne) znajdują się po bokach stawu kolanowego i kontrolują stabilność kolana z boku na bok. Wyściółka stawu kolanowego na wierzchu kości piszczelowej (piszczelowej) to dwa specjalnie zaprojektowane, półksiężycowe kawałki bardzo grubej gumowatej chrząstki, znanej jako łąkotka. Zapewniają amortyzację stawu i pozwalają kolanu poruszać się płynnie. 

Najczęstszym urazem skręcającym kolano jest skręcenie więzadła. Gdy kolano skręca się zbyt daleko, jedno lub więcej więzadeł może zostać umieszczonych pod zbyt dużym napięciem, a w rezultacie nadmiernie rozciągnięte. Istnieją trzy różne stopnie skręcenia w zależności od ciężkości urazu skręcającego kolano. Więzadła poboczne przyśrodkowe i boczne znajdują się po bokach stawu kolanowego, więzadło poboczne przyśrodkowe po stronie wewnętrznej (najbliżej drugiego kolana), a więzadło poboczne boczne po zewnętrznej stronie kolana. 

O tym warto pamiętać!

Przyśrodkowe zabezpieczenie jest częściej kontuzjowane i ma tendencję do występowania, gdy przez zewnętrzną stronę kolana przechodzi siła, która popycha kolano do wewnątrz nad stopą. Urazy MCL są również częstym urazem narciarskim, szczególnie u początkujących, ponieważ pozycja pługa śnieżnego powoduje napięcie więzadła pobocznego przyśrodkowego, które może stać się zbyt duże podczas upadku, jeśli kolano spadnie, podczas gdy stopa / narta zgaśnie. Boczne uszkodzenie więzadła pobocznego występuje, gdy przez wewnętrzną stronę kolana występuje siła wypychająca je na zewnątrz, a tym samym obciążająca zewnętrzną stronę kolana, nadmiernie rozciągając więzadło. Urazy więzadeł kolana bocznego są mniej powszechne, ponieważ druga noga stanowi barierę chroniącą przed tego typu urazami. Nadmiernie skręcone kolano jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia ACL, zwykle od zmiany kierunku lub szybkiego obracania się podczas biegu. Skręcone kolano może spowodować całkowite rozdarcie ACL. Może również ulec uszkodzeniu podczas zajęć sportowych, w których stopa jest przyklejona do podłogi, a kość piszczelowa jest popychana do wewnątrz lub do tyłu zbyt daleko. 

Przeczytaj również:  Czy można ćwiczyć z zakwasami i czym one są?

Najczęściej spotykaną sytuacją  jest to, że stopa jest przymocowana do ziemi, kolano jest lekko zgięte, a kolano skręca się nagle, albo podczas zmiany kierunku, albo podczas walki. Łąkotka ma słabe ukrwienie, więc gojenie jest powolne. Najczęściej jest to łąkotka przyśrodkowa po wewnętrznej stronie kolana, która ulega uszkodzeniu, gdy większa siła przechodzi przez wewnętrzną stronę kolana. Typowe wskaźniki urazu chrząstki po skręconym kolanie obejmują ból podczas chodzenia lub prostowania nogi, obrzęk (zwykle w ciągu 48 godzin), a w niektórych przypadkach blokowanie, gdzie rozdarty fragment chrząstki utknie w stawie kolanowym uniemożliwiając ruch. Często ze skręconym kolanem uszkodzona jest więcej niż jedna struktura. Może się zdarzyć, że więcej niż jedno więzadło jest uszkodzone, najczęściej ACL i MCL, lub że istnieje kombinacja uszkodzenia więzadła i chrząstki. Złożone urazy, w których wiele struktur jest uszkodzonych, są oczywiście poważniejsze, a powrót do zdrowia prawdopodobnie potrwa dłużej. 

Dodaj komentarz