Zdrowie to podstawa – postaw na witaminy!

Zdrowa dieta i regularne uprawianie sportu to podstawa trybu życia opartego na równowadze. Nie należy jednak nigdy zapominać o tym, bez czego nasz organizm najzwyczajniej w świecie nie będzie funkcjonował prawidłowo. Suplementacja witamin i niektórych minerałów to często najlepsze wyjście, aby zapewnić naszemu ciału to, czego naprawdę potrzebuje. Jakie witaminy i minerały są najważniejsze? Co dzieje się, gdy ich zabraknie? O tym piszemy w niniejszym artykule.

Magnez – dlaczego tak ważny?

Magnez to drugi najważniejszy biopierwiastek znajdujący się w każdej komórce naszego organizmu. Jego niedobór wpływa negatywnie na pracę naszego układu sercowo-naczyniowego, nerwowego i mięśniowego. Do naturalnych źródeł jego występowania należą produkty zbożowe takie jak kasza gryczana, mąki pełnoziarniste czy ryż brązowy. Duża ilość magnezu występuje naturalnie również w awokado, w roślinach strączkowych i ich nasionach, w orzechach, szpinaku, migdałach czy kakao. Istotna jest również  woda – ona także może być dobrym źródłem magnezu. Warto pić wodę mineralną zawierającą przynajmniej 50 mg magnezu na litr.

Witamina B12 źródło siły

Witamina B12 wpływa na produkcję erytrocytów – czerwonych krwinek transportujących tlen w organizmie. Oprócz tego jest istotna dla naszego układu nerwowego, ponieważ bierze udział w budowie osłonki mielinowej, która otacza nerwy i chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wpływa również na wytwarzanie neuroprzekaźników, które są odpowiedzialne za transport impulsów nerwowych, co warunkuje sprawne myślenie i dobrą koncentrację. Niedobór witaminy B12 może prowadzić do anemii żylnej. Niestety może być także przyczyną znacznego spadku koncentracji i pojawienia się częstych wahań nastroju, a w niektórych przypadkach nawet zaburzeń umysłowych. Osoby posiadające niewystarczającą ilość metylokobalaminy w organizmie borykają się z przewlekłym zmęczeniem, mimowolnymi skurczami mięśni i zmniejszoną gęstością kości.

Przeczytaj również:  Jak wytrzymać na diecie?

Żeń-szeń – moc w korzeniu

Działanie żeń-szenia na metabolizm, funkcje narządów płciowych, układ nerwowy i odpornościowy, zostały potwierdzone w testach z udziałem zwierząt, a wpływ na funkcje mózgu i witalność sprawdzono w badaniach klinicznych na ludziach. Naukowcy stwierdzili, że żeń-szeń obniża poziom glukozy we krwi, poprawia funkcje poznawcze i samopoczucie, łagodzi objawy menopauzy i pomaga w zaburzeniach erekcji.

Witaminy z żeń-szeniem skrywają w sobie mnóstwo wartościowych właściwości:

  • antyoksydacyjne,
  • tonizujące,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwzakrzepowe,
  • przeciwbólowe,
  • przeciwstarzeniowe,
  • psychostymulujące,

Jak widać warto o witaminach i minerałach wiedzieć jak najwięcej, ponieważ to właśnie dzięki nim, nasz organizm może funkcjonować prawidłowo.

Dodaj komentarz